Βάιος Λιαπόπουλος

Γεννήθηκε το 1969 στη Ρόδο και μετακόμισε με την οικογένειά του μόνιμα στο Βόλο το 1974. Το 1986 αποφοίτησε από το 2ο Γενικό Λύκειο Βόλου.  Ανακηρύχθηκε πτυχιούχος από το Τμήμα Τεχνολόγων Μηχανικών Μηχανολόγων της ΑΣΕΤΕΜ-ΣΕΛΕΤΕ το 1992 και έδωσε κατατακτήριες εξετάσεις για την εισαγωγή του στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο το 1993 όπου και εισήλθε πρώτος. Το 2009 ανακηρύχθηκε Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο. Από το 2017 είναι κάτοχος του μεταπτυχιακού τίτλου «Σύγχρονοι μέθοδοι ανάλυσης και σχεδιασμού στη βιομηχανία» που εκδόθηκε από το μεταπτυχιακό τμήμα σπουδών του Τομέα «Οργάνωσης Παραγωγής & Βιομηχανική Διοίκηση» του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Είναι εξαιρετικός χειριστής αρκετών προγραμμάτων Η/Υ (MSOffice, Autocad, ProEngineer, SolidWorksκ.α.) και γνώστης της Αγγλικής γλώσσας

Έχει εργασθεί στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Από το 2000 υπηρετεί ως μόνιμος εκπαιδευτικός σε σχολεία της Β/θμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας. Έχει διατελέσει για αρκετά χρόνια υπεύθυνος εργαστηρίων του Μηχανολογικού Τομέα. Από το 2013 έως το 2015 κατείχε τη θέση του Υποδιευθυντή 1ουΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, από το 2015 έως το 2017 κατείχε τη θέση του Διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας και από το 2017 έως σήμερα κατέχει τη θέση του Διευθυντή στο ΕΠΑΛ Βελεστίνου.

Έχει συμμετέχει σε πλήθος ημερίδων και σεμιναρίων με θέματα που άπτονται της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης, αλλά έχει λάβει μέρος σε αρκετές ημερίδες καθαρά μηχανολογικού ενδιαφέροντος.

Έχει πλούσια δράση ως συντονιστής αλλά και ως απλό μέλος σε μαθητικούς διαγωνισμούς, σε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, αλλά και το βασικότερο σε Ευρωπαϊκά προγράμματα. Παρακάτω παρατίθεται μία ενδεικτική λίστα ορισμένων από αυτών.

• Συμμετέχων σε πρόγραμμα κινητικότητας Europass με βάση το ευρωπαϊκό πρόγραμμα LeonardodaVinci 2009-1GR1-LEO03-01604
  • Συμμετέχων στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα (Πολυμερής Σχολική Σύμπραξη) Comenius 2012-1-DE3-COM06-27332 4
  • Συντονιστής και διαχειριστής του προγράμματος του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 (Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων) «Living, LearningandWorkingExperiencesinSpain» (2016-1-EL01-KA116-022975)
  • ΣυντονιστήςκαιδιαχειριστήςτουπρογράμματοςErasmus+ ΚΑ2 “Electromagnetic Pollution by Installations for Electricity Production, Transmission Lines, Substations, Transport Intra and Inter Cities and Appliances” (2015–1–RO01–KA202–015014).
  • Συντονιστής και διαχειριστής του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 (Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων) του σχολείου μας με τίτλο: «ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΓΝΩΣΕΩΝ KAI ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ» (20181EL01KA102047426)

Είναι επίσης κάτοχος (κατά τη διάρκεια της θητείας του στο 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας Μαγνησίας) του Χάρτη Κινητικότητας για την Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση Erasmus+ με κωδικό αριθμό 2015-1-EL01-KA109-014176.

Κατά τη διάρκεια της θητείας του στο ΕΠΑΛ Βελεστίνου έχει θέσει ως στόχο να δημιουργήσει ένα σχολείο εξωστρεφές- ανοικτό στην τοπική κοινωνία, με ευρωπαϊκή ταυτότητα. Καίριο σημείο των στόχων είναι η εκπαίδευση των μαθητών του ΕΠΑΛ σε σύγχρονες γνώσεις και δεξιότητες στους τομείς και ειδικότητες που διαθέτει το σχολείο, καθώς και η μετέπειτα επαγγελματική του αποκατάσταση μέσω προγραμμάτων μεταλυκειακής εκπαίδευσης (τάξη Μαθητείας).