mathiteia logo

Δελτίο τύπου

Έναρξη υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο «Μεταλυκειακό  Έτος – Τάξη Μαθητείας» αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. περιόδου 2023 – 2024»

Από το Επαγγελματικό Λύκειο Βελεστίνου ανακοινώνεται ότι η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας καλεί τους ενδιαφερόμενους απόφοιτους ΕΠΑ.Λ. για υποβολή ηλεκτρονικών  αιτήσεων στο «Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας» περιόδου 2023-2024 (H’ φάση) με βάση τις ειδικότητες και τα ΕΠΑ.Λ. της Περιφέρειας Θεσσαλίας όπως φαίνονται στον αντίστοιχο πίνακα του κειμένου της πρόσκλησης.

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλουν ηλεκτρονικά τις αιτήσεις συμμετοχής στο «Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας» από τη Δευτέρα 16/10/2023, ώρα 15:00μ.μ. έως και τη Δευτέρα 23/10/2023 και ώρα 10:00π.μ.

Στο Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας εφαρμόζεται το δυικό σύστημα εκπαίδευσης που περιλαμβάνει:

α) εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας στη σχολική μονάδα και β) πρόγραμμα μάθησης σε εργασιακό χώρο. Την ευθύνη υλοποίησης του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας, έχουν τα κατά τόπους ΕΠΑ.Λ., στα οποία και εγγράφονται οι μαθητευόμενοι. Το εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας πραγματοποιείται σε Σχολικό Εργαστήριο (Σ.Ε.) ΕΠΑ.Λ. ή σε Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.). Οι μαθητευόμενοι συνάπτουν Σύμβαση Μαθητείας με τον εργοδότη τους και έχουν όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που αναφέρονται στην υπουργική απόφαση 113530/Κ5 «Κανονισμός λειτουργίας Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας», όπως ισχύει.

Το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας θα θεωρηθεί ολοκληρωμένο για την περίοδο 2023-2024 με τη συμπλήρωση των ωρών διδασκαλίας του εργαστηριακού μαθήματος ειδικότητας (203 ώρες συνολικά) και του προγράμματος μάθησης σε εργασιακό χώρο (156 ημέρες συνολικά, συμπεριλαμβανομένων και 12 ημερών κανονικής αδείας). Με την ολοκλήρωση του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας χορηγείται στον απόφοιτο από τη σχολική μονάδα Β.Ε.Κ., ύστερα από αξιολόγηση στο εργαστηριακό μάθημα και στο πρόγραμμα μάθησης σε εργασιακό χώρο.

Το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο+ (ΕΚΤ+) και το Ελληνικό Δημόσιο, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ανθρώπινου Δυναμικού και Κοινωνικής Συνοχής» του ΕΣΠΑ 2021- 2027.

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ – ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2023-2024