3D μοντελοποίηση αποτυπωμένων νομισμάτων της Χάρτας του Ρήγα

Οι μαθητές του σχολείου μας ορμώμενοι από το επερχόμενο γεγονός της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και επιθυμώντας να συμβάλλουν κι οι ίδιοι με τον τρόπο τους στον εορτασμό του συμμετέχουν σε σχέδιο δράσης στο πλαίσιο του προγράμματος Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ.

Παράλληλα με τη δημιουργία οδηγού εικονικής περιήγησης του Εκθεσιακού Κέντρου "Ρήγας Βελεστινλής" μοντελοποίησαν σε τρισδιάστατη μορφή κάποια από τα νομίσματα που είναι αποτυπωμένα επάνω στη Χάρτα του Ρήγα με σκοπό την ενσωμάτωσή τους στον οδηγό και τη μετέπειτα τρισδιάστατη εκτύπωσή τους. Τα εκτυπωμένα νομίσματα θα διατεθούν στη δημοτική επιχείρηση του Δήμου Ρήγα Φεραίου με σκοπό την έκθεσή τους στο Εκθεσιακό Κέντρο.

Το σχέδιο εντάσσεται στο πλαίσιο της υλοποίησης της πράξης «Υποστήριξη και διαχείριση των σχεδίων δράσης του έργου μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ» μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη ανθρώπινου δυναμικού, εκπαίδευση και διά βίου μάθηση 2014 - 2020» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης και διαχειριστή του έργου το Κέντρο Διάδοσης και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ».

Στη συγκεκριμένη υποδράση του έργου συμμετέχουν οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής, Γιώργος Αγροκώστας, Δημήτρης Αγροκώστας, Άγγελος Ασάνι, Κωνσταντίνος Γουβάλας, Γρηγόρης Ρίτσα υπό την επίβλεψη της συνεργαζόμενης στο έργο εκπαιδευτικού Πληροφορικής, Μαρίας Συκοπούλου.

Δείτε εδώ σε 3D μορφή τα νομίσματα:

Αίολος-Βελεστίνου

Απόλλων-Ελασσόνας